Jak na vodní kámen - tvrdost vody

Tvrdost vody, vodní kámen

Vodní kámen způsobuje "přechodná tvrdost vody", dochází k usazování vodního kamene v potrubí a ve varné konvici.  

Permanentní magnety a elektromagnety

Magnetická nebo elektromagnetická úprava vody, tedy permanentní magnety a elektromagnety, se mohou používat jen na užitkovou vodu, i když řada prodejců nebo i výrobců deklaruje použití i na pitnou vodu. Jde například o Supertok, Anticalc, Supermag. Magnethos, Krafting, Aquamax, Magnetizér, Neodýmová magnetická úpravna vody NMÚV a další. Magnetická úprava vody není určena na úpravu pitné vody, pouze na vodu užitkovou (viz Vyhláška 409/2005).

Fosfáty rovněž nejsou schválené pro úpravu pitné vody.

Nejnověji se používají intové polarizátory.

Filtry na pitnou vodu

Většina filtračních konvic na českém trhu vodu zároveň změkčuje, například Brita, Aquaphor a další. Z našich výrobků je to filtr Dionela FTK3 a filtrační konvice Oasa s vložkou D3. Tyto filtry do kuchyně, které jmenovitě odstraňují i tvrdost vody, zasahují do přirozené mineralizace vody a mohou v některých případech a při soustavném používání ochuzovat tělo o minerály. Jsou proto vhodné pro použití jen v omezené míře a jen na přípravu teplých nápojů, čaje a kávy, případně pro čajovny a kavárny.

Na úpravu pitné vody v domácnosti jsou bezpečně vhodné a přímo doporučované filtry, které zachovávají přirozenou mineralizaci vody, ale tvrdost vody neovlivňují: Dionela FAM1 a Dionela FDN2, viz Filtry do kuchyně a filtrační konvice Oasa s vložkou D1, D2 nebo D4.

Více k tématu: Státní zdravotní ústav - KožíšekVAS, a.s. Brno, J. BlažíkTest Ein Schlag ins Wasser