Jak na vodní kámen - tvrdost vody

Úprava tvrdé vody - srovnání

Vodní kámen způsobuje "přechodná tvrdost vody", dochází k usazování vodního kamene v potrubí a ve varné konvici a ke srážení vloček vodního kamene v čaji i kávě. Úprava tvrdé vody se provádí fosfáty nebo magnetickou úpravou (nejsou na pitnou vodu) nebo některými filtry (jsou na pitnou vodu, ale omezeně): 

Magnety a fosfáty

nejsou schválené na pitnou vodu

  1. magnetická nebo elektromagnetická úprava vody - používají se permanentní magnety nebo elektromagnety, např. Supertok, Anticalc, Supermag. Krafting, Aquamax, Magnetizér, Neodýmová magnetická úpravna vody NMÚV a další. Magnetická úprava vody není určena na úpravu pitné vody, pouze na vodu teplou (viz Vyhláška 409/2005)
  2. fosfáty - rovněž nejsou schválené pro úpravu pitné vody

 

Některé filtry na pitnou vodu omezeně

Některé filtry do kuchyně, například Dionela FTK3, Brita, Oasa s vložkou D3. Tyto filtry do kuchyně, které jmenovitě odstraňují i tvrdost vody, zasahují do přirozené mineralizace vody a mohou v některých případech a při soustavném používání ochuzovat tělo o minerály. Jsou proto vhodné pro použití jen v omezené míře a jen na přípravu teplých nápojů, čaje a kávy, případně pro čajovny a kavárny.

 

Filtry zachovávající přirozenou mineralizaci

Na úpravu pitné vody v domácnosti jsou bezpečně vhodné filtry, které zachovávají přirozenou mineralizaci vody, ale tvdost vody neovlivní: Dionela FAM1 a Dionela FDN2, viz Filtry do kuchyně a Filtrační konvice s vložkou D1 nebo D2.