Mangan Mn ve vodě

Mangan ve vodě, jeho vyšší koncentrace je poměrně častá, vyskytuje se hlavně u hlubších vrtů, často zároveň se železem. Někdy jsou spolu s Mn a Fe také sulfidy, mají sirovodíkový zápach, ale nejsou škodlivé.

Norma pitné vody pro mangan Mn je maximálně 0,05 mg/l. Pokud není ovlivněna chuť a zápach vody, uvádí se limit 0,1 mg na litr (chuť a pach vody jsou takzvané "organoleptické vlastnosti vody"). Některé zdroje uvádějí, že u studní je tolerován obsah manganu až do 0,2 mg/l  (V. Michek, A. Daříčková: Upravujeme vodu doma a na chatě) nebo dokonce 0,4 mg/l (Mudr Bohumil Havel: Zdravotní riziko manganu z pitné vody).

Odstranění manganu z vody

Pokud obsah manganu překračuje jen mírně normu, pomůže ho snížit na přijatelné hodnoty uhlíkovým filtrem v kuchyni se sníženým průtokem. Ten je vlastní filtru Dionela FAM1, použijete-li jiný uhlíkový filtr, je třeba zregulovat-snížit průtok. Trochu může pomoci i filtrační sestava na hlavní přívod vody Atlas trio RL-FA-CPP nebo Hydra trio RSH-FA-CPP nebo Atlas duo CPP-FA, viz filtry na železitou vodu.

Pokud je množství manganu ve vodě vyšší než mírně zvýšené, tato filtrace již není dostatečná. Pokud je to pro vás přijatelné, můžete pořídit nákladnější řešení založené na nucené oxidaci (nemusí fungovat při nízkém pH vody) nebo iontovýměně (přisypává se sůl). (Tato řešení nenabízíme.)