Filtr na chlor, pesticidy, hormony, antibiotika,...

Kvalitu filtrů do kuchyně testoval v roce 1998 srovnávací test filtrů časopisu Dtest. Nejlepší byly uhlíkové filtry Dionela, další filtr Rainfresh s uhlíkovou vložkou. 

V roce 2019 proběhl detailní test filtru Dionela FAM1. Prokázal, že s velkou účinností odstraňuje hormony, antibiotika, léčiva, pesticidy, umělá sladidla, antikorozní přípravky a další chemikálie. Test zadal výrobce Dionely, společnost Aqua Aurea s.r.o., testování provedl s.p. Povodí Vltavy, VHL Plzeň.

Do vody bylo přidáno 200 různých kontaminantů a na vstupu a výstupu vody z filtru byly změřeny jejich koncentrace. Filtr jich odstranil 199 pod hranici měřitelnosti, jednu látku (Gabapentin) odstranil z 97,2%. Ověřeny byly různé pesticidy, hormony, antibiotika a další léčiva, umělá sladidla, antikorozivní přípravky, UV filtry a další látky, které by se mohly do vody dostat. Z antibiotik byly testovány například Erythromycin, Clarithromycin, Roxithromycin a Azithromycin. Z hormonů například 17a-ethynilestradiol, 17-alpha-estradiol a 17-beta-estradiol, dále pesticidy, například Atrazin, Chloridazon, epileptika, například Karbamazepin, nesteroidní antiflogistika, například Ibuprofen a Diclofenac, léky proti bolesti, například Tramadol a Paracetamol, umělá sladidla, například Acesulfam, léky proti cukrovce, například Metformin, antikorozivní přípravky, například Benzotriazol, UV filtr OMC, lék proti dně Oxypurinol a další. 

Filtr Dionela FAM1 je mimořádně výkonný a má také mimořádně velkou kapacitu (je velmi předimenzovaný). Má také štíhlý a vysoký tvar, takže voda velmi prochází aktivním uhlím a má čas na "vychytání" škodlivin. Filtr se umisťuje pod dřez nebo na linku, na výběr je několik možností připojení k vodovodu.

Odborníci na analýzu vody, například Mgr. Milan Koželuh, doporučují používat domácí filtr s kvalitním aktivním uhlím v každém případě, i tam, kde už aktivní uhlí používá vodárna (toto je u nás zatím výjimečné).