Filtr na pesticidy, hormony, antibiotika,...

Test filtru na vodu Dionela FAM1 prokázal, že odstraňuje hormony, antibiotika, pesticidy a další škodliviny, a to s velkou účinností. Do vody bylo přidáno 200 různých kontaminantů a na vstupu a výstupu vody z filtru byly změřeny jejich koncentrace. Filtr jich odstranil 199 pod hranici měřitelnosti, jednu látku (Gabapentin) odstranil z 97,2%.

Ověřeny byly různé pesticidy, hormony, antibiotika a další léčiva, umělá sladidla, antikorozivní přípravky, UV filtry a další látky, které by se mohly do vody dostat. Z antibiotik byly testovány například Erythromycin, Clarithromycin, Roxithromycin a Azithromycin. Z hormonů například 17a-ethynilestradiol, 17-alpha-estradiol a 17-beta-estradiol, dále pesticidy, například Atrazin, Chloridazon, epileptika, například Karbamazepin, nesteroidní antiflogistika, například Ibuprofen a Diclofenac, léky proti bolesti, například Tramadol a Paracetamol, umělá sladidla, například Acesulfam, léky proti cukrovce, například Metformin, antikorozivní přípravky, například Benzotriazol, UV filtr OMC, lék proti dně Oxypurinol a další. Test filtru proběhl v květnu 2019, na zadání výrobce Dionely, společnosti Aqua Aurea s.r.o., provedl testování státní podnik Povodí Vltavy, VHL Plzeň.

Fltr Dionela FAM1 je filtr s velkým objemem filtrační hmoty (1,2 litru aktivního uhlí) a nízkým průtokem (1,5 litru/minutu). Podobné parametry má na českém trhu ještě filtr Dionela FDN2, který má část aktivního uhlí nahrazen denitratačním anexem a odstraňuje i dusičnany, takže je vhodný i pro kojence od půl roku (ostatní filtry jsou až od roku).

Některá velká města v České Republice již začala upravovat vodu pro hromadné zásobování ozonizací a sorbcí na aktivním uhlím. Odborníci na analýzu vody, například Mgr. Milan Koželuh, doporučují používat domácí filtr s kvalitním aktivním uhlím v každém případě, i tam, kde už vodárna pro hromadné zásobování používá aktivní uhlí.

Kvalitu filtrů Dionela FAM1 a Dionela FDN2 prokázal už srovnávací test filtrů časopisu Dtest v roce 1998. Oba filtry v něm zvítězily a dostaly jedničku z pětistupňové škály. Dvojku tenkrát dostal filtr Rainfresh s uhlíkovou vložkou CF2