Filtry na chlorovanou vodu

"Když dezinfikujeme vodu chlorem nebo jiným chemickým oxidantem, nezabíjí jen bakterie a viry, ale reaguje i s přírodními organickými látkami ve vodě za vzniku směsi toxických látek, které nazýváme vedlejší produkty dezinfekce. Je to nežádoucí, ale nevyhnutelný proces při chemické dezinfekci vody. Daň, kterou platíme za to, že voda je mikrobiologicky nezávadná a lidé zde hromadně a akutně neumírají na tyfové, úplavicové či cholerové epidemie," vysvětluje František Kožíšek, vedoucí oddělení hygieny vody ve Státním zdravotním ústavu. (Zdroj: Hospodářské noviny 2/2021). 

Na chlorovanou vodu se používají uhlíkové filtry s aktivním uhlím. Kromě toho, že velmi znatelně zlepšují chuť a vůni vody, také odstraňují chlor, trihalometany a další škodliviny, vzniklé chlorací, a dále škodliviny, které zůstaly ve vodě i po vodárenské úpravě (pesticidy, herbicidy, fungicidy a insekticidy, dále hormony, antibiotika a další farmaka, různé těžké kovy a další škodliviny.)  

Uhlíkové filtry je vhodné dávat až do kuchyně, protože většina škodlivin se odstraňuje jen při sníženém průtoku. Nejlépe z testů i srovnání vychází Dionela FAM1 a Dionela FDN2 (Dionela FDN2 odstraňuje navíc i dusičnany a je i pro kojence od půl roku, což je výjimka). 

Pro menší domácnost je vhodná skleněná filtrační konvice Oasa se základní vložkou, která se účinností blíží Dionele FAM1.  

Do koupelny dáme sprchový filtr Dios, mezi sprchovou hadici a baterii. Je na chlor, i na horkou vodu.